Görüş ve Öneriler

17 Ağustos’ta yaşadıklarımız film değildi..!

Hakkı TAŞDEMİR / Güncel - 17 Ağustos 2018

  0

17 Ağustos’ta yaşadıklarımız film değildi..!

Gölcük Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve aynı zamanda Gölcük Arama Kurtarma Derneği Başkanı Necmi Kocaman, 17 Ağustos’ta yaşadıklarını bu ifadelerle özetledi. İşte Kocaman’ın o gün yaşadıkları ve bugüne dair değerlendirmeleri.


17 Ağustos 1999 asrın afeti. O gün yaşadıklarımız film değildi. Gerçekten inanılmaz kötü, inanılmaz ızdıraplı günler yaşadık. Toparlanamayacak bir Gölcük haline gelmişti. 6 bine yakın kayıp verdik. Alt yapısıyla üst yapısıyla yerle bir olmuş bir Gölcük vardı. Resmen kıyameti yaşamıştık. İnsanlar çaresizlik bilgisizlik içerisinde mücadele ederken depremi hatırladığımızda hala tüylerimiz diken diken oluyor.

Hazırlıksız yakalanmıştık. Kızılayı, sivil savunması… Müthiş şekilde hazırlıksız yakalandık. Bu hazırlıksız yakalanmış olmak 6 bin canımızı kaybetmemize yol açtı. Onların hepsi bizim ailemiz, akrabamız, komşumuzdu. Biz o akşam ailelerimizi bir kenara bırakıp, enkazların altından komşularımızı, dostlarımızı aramaya başladık. 1 metre önümüzü görmekte zorlanıyorduk. Her yerden çığlıklar yükseliyordu. Ailemi dağa göndermiştim, 72 gün ailemi görmeden elimden geldiği kadar enkaz altındakilere yardım etmeye çalıştım. Hiçbir hazırlığımız yoktu. Çekimiz, balyozumuz yoktu. Donanma komutanlığımız birlik içerisinde olan kazma, keser, kürek benzeri ekipmanları birlik dışına çıkararak bizlere verdi. Biz o sayede müdahalelerimizi yaptık.

Devletimiz hazırlıksız yakalanmıştı. O gün o çaresizlik içinde tüm Türkiye yardımımıza koştu. Biz enkazın altında bizi kurtarın diyen insanlara yardımcı olamıyorduk. Gerekli metaryelimiz yoktu, gerekli bilgimiz de yoktu. Bilinçsizce müdahaleler sebebiyle de kaybettiğimiz canlarımız oldu.

Bu vesileyle biz Gölcük Arama Kurtarma Timi’ni kurduk. Bugün sadece deprem değil, her türlü doğal afette müdahalede bulunabilecek, gerekli eğitim ve donanıma sahip 420 arkadaşımız hazır durumda. Biz 17 Ağustos asrın afetini görmüş, gördüğü manzaradan ders almış olarak bu ekibi kurduk. Dünyanın neresinde olursa olsun her zaman yardıma hazır durumdayız.

Geride kalan 19 yılın ardından Kızılayımız, sivil savunmamız dünyada hep özenerek baktığımız, acaba biz de buralarda olabilir miyiz dediğimiz noktalarda başarılı çalışmalara imza attı. Bugün olası afetlerde her türlü desteğe hazır, gerekli ekipman ve donanımla 11 bölgede konuşlanmış personeliyle dünya standartlarında çalışmalar yürütülüyor. Bu bizim için çok büyük bir kazanımdır. Devletimiz de artık eskiden olduğu gibi duyarsız değil, nerede bir olay vuku bulursa oraya anında ulaşılıyor, gerekli adımlar atılıyor, yardımlar gecikmeden ulaşıyor. Devletimizin artık bir afet planı var. Atılacak adımların hepsi planlanmış durumda bugün.

Ancak toplum olarak halen yeterli bilince sahip değiliz. Elebette depremle yaşamayacağız ancak Türkiye’de bir deprem gerçeğinin olduğunu da belleğimize yerleştirmemiz lazım. O gün ağır hasar almış binalarda halen yaşayan vatandaşlarımız var. Yıkılması gereken binalar yıkılmadı. Mal sahiplerinin mahkemeden aldığı orta hasar raporuyla halen ayakta olan ve ikamet edilen binalar var. Halkımızın nerede oturduğunu, ne ile karşı karşıya olduğunu bilmesi lazım. Korkumuz, olası bir Marmara depreminde bu binalar sebebiyle yaşayacağımız can kayıpları. Bizim 17 Ağustos tarihinde yaşadıklarımız kesinlikle film değildi.

Gelecek nesillere birşeyler bırakmak için toplumlumuzun mutlaka bilinçli ve eğitimli olması gerekiyor. Bu vesile ile 17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiğimiz canlarımızı anıyor, mekânları cennet olsun diyorum.

17 Ağustos’un bilançosu

Kocaeli’de 9 bin 477, Sakarya’da 3 bin 891, Yalova’da 2 bin 504, İstanbul’da 981, Bolu’da 270, Bursa’da 268, Eskişehir’de 86 ve Zonguldak’ta 3 olmak üzere toplam 17 bin 480 kişi yaşamını yitirdi. 48 bin 901 kişi yaralandı, 505 vatandaşımız sakat kaldı. 35 bin 180 konut, 5 bin 770 işyeri yıkıldı, 600 bin kişi evsiz kaldı.


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM