Görüş ve Öneriler

Devrim niteliğindeki yeni kan testi kronik ağrıyı anında belirleyebilir

Hakkı TAŞDEMİR / Spor & Sağlık - 09 Mayıs 2018

  0

Devrim niteliğindeki yeni kan testi kronik ağrıyı anında belirleyebilir


Kronik ağrıyı tanımlayabilen yeni bir kan testi, insanlar ve hayvanlar için tanıları değiştirebilir.

Kronik ağrının nesnel olarak tanımlanabildiği dünya çapında bir kan testi, Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Test, kronik ağrıdan etkilenen bağışıklık hücrelerindeki renk değişimlerini tanımlayabildiğini ve doktorlara, yeterince iletişim kuramayan hastalarda ağrının şiddetini teşhis etmenin yeni bir yolunu umduğunu belirtti.

Nörobilimci Mark Hutchinson, Adelaide Üniversitesi'nde Nano Ölçekli Biyolojik Süpervizyon için Avustralya Araştırma Konseyi Mükemmeliyet Merkezi Direktörüdür. Hutchinson ;"Bu araştırma, hastaların acısına yönelik yepyeni bir pencere açıyor. Çünkü, biz sadece daha fazla tanı kesinliği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda daha iyi ilaç tedavisi seçeneklerine rehberlik edecek yeni bir yol tespit ettik." diyor. 

Araştırma ekibi, bir kişi kronik ağrıdan muzdarip olduğunda bağışıklık hücrelerinde belirlenebilir değişiklikler olduğunu buldu. Hiperspektral görüntüleme analizi kullanılarak bu ağrı biyo-işaretleri anında tanımlanabilir, bu da bir hekimin, hastanın ağrı toleransı veya hassasiyetini belirleyebileceği ve ağrı kesici ilaçların dozajını hemen ayarlayabileceği anlamına gelir. 

“Tam anlamıyla acı rengini ölçüyoruz” diyor Hutchinson. "Aslında burada yaptığımız şey ağrının rengini belirlemek. Araştırmalarımız sonucunda, kalıcı kronik ağrının renginin ağrının kalıcı olmadığı durumlara göre daha farklı olduğunu gördük.” diye devam ediyor.


Hayvanlarda da işe yarayabilir

Hutchinson, bu testin, bebeklerden, bunama hastalığına ve yaşlılara kadar, rahatsızlıklarını iletemeyen kişilerin durumlarında ağrı tanısında yardımcı olabileceğini umuyor. Bu test ayrıca, Hutchinson'un veteriner tedavisinin tüm alanını değiştirebileceğini öne süren hayvanlara da uygulanabilir.

Hayvanlar bize acı içinde olup olmadıklarını söyleyemezler ama burada, bize hayvanlarla “konuşmayı” sağlayan bir Dr Dolittle tip testine sahibiz, böylece acı çekip, çekmediklerini öğrenebiliriz ve sonra onlara yardım edebiliriz. ” diyor. 


Kaynak: New Atlas
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM