Görüş ve Öneriler

İklim değişikliğinde tehlikeli gelişme: Bering Denizi buzulları hızla eriyor..!

Hakkı TAŞDEMİR / Güncel - 09 Mayıs 2018

  0

İklim değişikliğinde tehlikeli gelişme: Bering Denizi buzulları hızla eriyor..!


Asya ve Amerika kıtalarının ayrımında bulunan Bering Denizinde ki buzullar geçen yıllara oranla dört hafta daha erken erimeye başladı.

İçlerinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın da bulunduğu bir grup, iklim değişikliğinin gerçek olmadığını düşünse de bilim insanlarının gözlemleri, iklim değişikliğinde bir aşamanın daha aşıldığını ortaya koydu: 2018’de Asya ve Amerika kıtalarını ayıran Bering Denizi’ndeki buzullar son 160 yıldır görülmemiş bir hızla erimiş.

Alaska’da Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) için ölçümler yapan bilim insanı Rick Thoman Bering denizinde yaşanan bu hızlı gelişmeyi “uçurumdan aşağı düştük” diye yorumluyor. NOAA’nın gözlemlerine göre Bering Denizi buzulları bu yıl tahmin edilenden tam 4 hafta önce % 10’un altına düştü ve son 160 yılın erime rekoru kırıldı. Bu hızlı erime Alaska kıyılarındaki birçok yerleşim birimini su altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya getiriyor.

NASA tarafından 2013’ten bu yana Bering Denizi’ndeki buzulların  nasıl eridiğini gösteren her yıl 29 Nisan’da çekilmiş  uydu fotoğrafları Dünya’nın tahmin edilenden de hızlı ısındığını ve hava durumunun dengesizleştiğini ortaya koyuyor. 1 Ocak 1988’den bu yana Bering Denizi buzullarının erime hızı her yıl katlanarak artmış. 2013 yılında halen mevsim ortalamarında kalan buzul erimesi 2018’de bu ortalamanın çok çok altında kalmış:


Olumsuz etkileri saymakla bitmiyor

Buzulların erimesi sadece deniz seviyesinin yükselmesine sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda akarsuların akış rejiminin bozulmasına, bitki örtüsü bozulmasına, bazı canlı türlerinin soyunun tükenmesine, bazı göllerin kurumasına ve ani ısı değişimlerine yol açıyor.

Amerikan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi de Bering Denizi’ndeki tahminlerden hızlı erimeyi “Aşağı, aşağı, yukarı. Bering denizi eriyor, yılların buzulları eriyor ve sıcaklıklar yükseliyor” diye duyurdu.


Kaynak: MedyaScope
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

DUYURULAR

İLETİŞİM