Görüş ve Öneriler

KOCAMAN, KAHVE KOKULU BİR MERHABA..!

Ali TOSUN  

Soulmate Coffee İşletme Müdürü

Kimdir?


Mayıs 2018

  0

KOCAMAN, KAHVE KOKULU BİR MERHABA..!


Kocaeli’ye dair, gelişen, geliştiren her hamle benim için gurur kaynağıdır. Kocaeli Burada gibi köklü, fakat değişime açık dijital bir platformda yer almanın keyfi ile, sizlere bildiğim, öğrendiğim ve öğrenmeye devam edeceğim, naçizane detaylar aktarmaya niyetliyim.

Zevkle okumanız dileği ile… 

Bu yazımda sizlere, kısaca kahve çeşitlerinden ve kendilerine has özelliklerinden bahsedeceğim;Kahve ağacının çiçekleri beyaz ve hoş kokuludur. Dikildikten 3 sene sonra meyve vermeye başlayıp 30-40 yıl aralıksız devam eder. Nemli, düzenli yağış olan ve tropikal alanlarda yetişir. Kahve’nin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Arabica ve Robusta…
Tat ayrımlarına değinmek gerekirse; Arabica çekirdekleri, yumuşak içime sahiptir ve damakta genelde meyve aromalı bir his bırakır. Fakat Robusta çekirdekleri daha sert ve yoğun aromalar içerir ve damaklarda genelde topraksı bir tat bırakır.
Kafein yönünden, Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine göre iki kat fazla kafein içerirler. Ama şu göz ardı edilmesin, yüksek kafein daha kaliteli oldukları anlamına gelmez zira belirleyici unsur tattır.Gelelim, bu sabahtan akşama tükettiğimiz, kokusuna hayran bırakan içeceğin üretim aşamasına. Arabica; yüksekliği 800-2000 metre arasında olan dağlık platolarda veya volkanik yamaçlarda yetişir. Her yağmurlu dönemin ardından çiçek açar ve meyvelerinin olgunlaşması için yaklaşık 6 - 9 ay gerekir. Tipik bir arabica ağacı, bir yılda yaklaşık 5 kg meyve verir ve bu meyvelerden 1 kg kahve çekirdeği elde edilir. 
Robusta ise; doğa şartları ve iklim koşullarına daha dayanıklıdır bu nedenle üretilmeleri daha kolaydır. Düşük rakımlarda rahatlıkla yetişebilir. Meyvelerinin olgunlaşması için yaklaşık 9 - 11 ay gerekir. Robusta kahve ağacı, Arabica kahve ağacına göre daha fazla ürün verir. 


Arabica’nın Pazar payı Robusta’ya oranla daha fazladır. Yani rakamlarla anlatmak gerekirse; Arabica; %70, Robusta;%30 pazar payına sahiptir.
Yetiştirildiği bölgeler, Robusta çekirdekleri için; genellikle, doğu yarım küre de yaygın olmak üzere, Vietnam, Endonezya, Hindistan ve kısmen Afrika’nın doğusundaki ülkelerdir.
Arabica çekirdekleri ise; Afrika, Papua Yeni Gine’nin yanı sıra asıl olarak Güney Amerika’da üretilmektedir.


Kokusu burnunuza gelir gibi oldu ise bir kahve içmeye bekleriz… Afiyetle.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

DUYURULAR

İLETİŞİM