Görüş ve Öneriler

Pembenin İnanılmaz Büyüsü! Pembe Göller

Hande YETİŞTİREN / Seyahat - 10 Nisan 2018

  0

Pembenin İnanılmaz Büyüsü! Pembe Göller


“Göl denince aklımıza  renk olarak mavi yeşil gelir. Birazdan okuyacağınız göllerin rengi, alışık olduğunuz renklerin dışında. Bu göller sayıca çok fazla olmasalar bile, alışık olmadığınız renkteler. Üstelik bu göllerden bir tanesi de ülkemizde yer alıyor. Fazla oranda  tuz göllerinde oluşan bu rengin nedeni, suyun içinde yaşayan alglerin, güneş enerjisiyle kırmızı pigment üretmesidir. Bu göllerde alglerden başka canlı türü yaşayamamaktadır. Çoğunlukla mavi, yeşil olarak gördüğümüz göller, pigmentlerle pembe ve kırmızı renk dağılımında görülmektedir. 

Değişimi sonucunda pembeye bürünen göller, turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Dünya üzerinde 8 göl pembedir. Ülkemizde; Çanakkale Tuz Gölü olmak üzere, dünyada; Hilliler Gölü, Retba Gölü, Dusty Rose Gölü, La Salinade Mata ve Salina de Torrevieja Gölleri bu şekildedir.
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

DUYURULAR

İLETİŞİM