Görüş ve Öneriler

SESSİZLİK HİÇ BU KADAR HUZUR VERİCİ OLMAMIŞTI !

Aytuğ PİRİMOĞLU  

Yılport Holding Pazarlama İletişim Müdürü

Kimdir?


Mayıs 2018

  0

SESSİZLİK HİÇ BU KADAR HUZUR VERİCİ OLMAMIŞTI !
Tahtalı Göleti, Kocaeli’nde pek bilinmeyen ama doğası ve sessizliği ile gezginlerin kalbini fethedebilecek küçük şirin uğrak noktalarından birisi. Özellikle İzmit ve çevresinde sürekli aynı yerlere gitmekten sıkıldıysanız ve doğa ile buluşmak için yeni bir yere ihtiyaç duyuyorsanız hemen yola çıkın derim. Derince’nin sırtlarında kamp yapmak, temiz hava almak, yürüyüş yapmak ve balık tutmak isteyen herkesin Tahtalı Göleti’ni ziyaret etmesini şiddetle tavsiye ederim.


Tahtalı Gölet’i, ulaşım açısından neredeyse sorunsuz bir lokasyon. Kocaeli Üniversitesi Umuttepe yerleşkesinin hemen yanı başından başlayan, eski İstanbul yolu olarak bilinen ve Tahtalı dahil olmak üzere, birçok köye ulaşım sağlayan yolu kullanarak yaklaşık olarak 40-50 dk. içerisinde gölete ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamaların tümünde “Tahtalı Göleti” olarak arama yapmanız sizi en kısa yoldan bu güzel lokasyona ulaştıracaktır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında her tür binek araç ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz Tahtalı Göleti kıyısına yağmurlu günlerde gitmek isteyenlerin arazi araçları dışında kuzey  cephesinden inmelerini tavsiye ederim. Gölet etrafındaki ormanlık alan, patika ve toprak yollar, yağmur sonrası normal binek araçlar için ufak maceralara yol açabiliyor.


Tahtalı Göleti’nin etrafı, tamamen Fıstık çamları ile çevrelenmiş durumda olduğu için nefes aldığınızda hem tertemiz havayı soluyor, hem de eşsiz çam kokusunu içinize çekiyorsunuz. Kamp yapılabilecek alanların tamamı göl kenarında bulunuyor. Haliyle, hem göl manzarasına hem de yeşilliğe doyuyorsunuz. Balık avı için yasal izinlerle belirlenen süre içerisinde özellikle balıkçılar tarafından çok tercih edilmesinin en büyük nedeni büyük sazan balıkları ve balıkçılığa elverişli kıyı yapısı. Konaklamak üzere kamp yapan doğaseverlerin yanı sıra günübirlik balık tutmak yada yürüyüş yapmak için bölgeye gelenlerin sayısı da oldukça fazla. Tahtalı’ya doğru hareket etmeden önce ufak bir hazırlık yapmanız orada geçireceğiniz zamanı daha konforlu hale getirebilmek adına önemli. Birçok sayfiye alanında olan piknik masaları bu bölgede yok, bu sebeple kamp sandalyeleri ve portatif bir kamp masası işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bölgeye gelirken, yol üzerinde bulunan köylerden market ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz fakat şehir merkezinde henüz yola çıkmadan mutfak gereçlerinizi tamamlamanızda fayda var.

Bölgede, ateş yakmak ile ilgili resmi bir yasak yok, göl etrafında daha önceden kamp yapanların oluşturdukları ateş yakılabilecek yerler mevcut. Özellikle orman yangını konusunda nispeten daha korunaklı bir yer Tahtalı. Kamp yapılan kıyı şeridi ile ağaçlık alanın arasından geçen patika yol, olası bir ihmalde oluşabilecek tehlikelerin ağaçlara ulaşmasını engelleyebilir. Her ne kadar korunaklı olsa da, özellikle bu konuda hassas davranmanızı bir doğasever olarak sizlerden rica ediyorum. Gölün bir kıyısı ziyaretçilere ev sahipliği yaparken karşı kıyısı ise köy sakinlerinin yaşam alanlarından oluşuyor. O kadar sakin ve sessiz bir alan ki, gölün karşı kıyısında oldukça uzaktan geçen bir motorsiklet ya da traktörün sesi zaman zaman sizlere kadar gelebiliyor. Balık sezonu dışında daha da sessiz olan Tahtalı, gözlerinizi kapattığınızda sadece rüzgarı dinleyebileceğiniz harika bir ortam sunuyor size. 


Fotoğraf severlerin dikkatine ! Burası tam aradığınız yer. Alabildiğine yeşil bir doğa, duru ve büyük bir gölet ve ufak şirin bir köy yerleşkesi... Sabahın ilk ışıklarında ufak bir sis tabakası göl yüzeyini kaplıyor ve büyüleyici bir manzara ortaya çıkıyor. Zaman zaman su üzerinde balıkların hareketleri sayesinde oluşan ufak dalgalanmalar ise güneş ışıklarının göle vurması ile ışıl ışıl bir görüntü oluşturuyor. Gün batımına doğru kızıllaşan gökyüzünün göle verdiği renk ise tam bir görsel şölen. Gündüzü de gecesi de ayrı güzel Tahtalı Göleti’nin. 


Tahtalı Göleti umarım sonsuza kadar bu doğal güzelliğini korur ve doğaseverlerin ziyaret noktalarından biri olmaya devam eder.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,
Aytug. Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

DUYURULAR

İLETİŞİM