Görüş ve Öneriler

Sivrisineklerden koruyan bir telefon uygulaması..!

Hakkı TAŞDEMİR / Teknoloji - 09 Mayıs 2018

  1

Sivrisineklerden koruyan bir telefon uygulaması..!


Telefon uygulamalarının geldiği son noktada sivrisineklerden korunmak var.

Sivrisinek yaklaşırken erken uyarı sistemi ile korunmak istemez misiniz? Yapay zeka araştırmacıları, tam da buna uygun bir sistem geliştirdi.

Ucuz bir cep telefonunda bile çalışan uygulama neticesinde sistem ortamdaki sesleri analiz ediyor, yaklaşan sivrisinek seslerine karşı uyarı veriyor.

Henüz geliştirilme aşamasında olan uygulama, şuanda yalnızca sivrisineğin ne kadar yaklaştığını bildiriyor. Fakat ilerleyen aşamalarda sivrisineğin türünü de ayrıştırabilecek. Sıtma taşıyan bir sivrisinek ile daha az tehlikeli olan sivrisineğin ayrımını yaparak etkili bir korunma yöntemi sağlayabilecek.


Oxford Üniversitesi’nde makine öğrenimi üzerine çalışan Yunpeng Li “Bu sistemin hayat kurtaracağını umuyoruz. Eğer türleri tespit edebilirsek, sıtma olan bölgelerdeki insanları uyarıp önlem almalarını sağlayabiliriz.” diye bilgi verdi.

Ucuz telefonlarla gerçekleştirilen ilk testler sonucunda, geliştirilen uygulamanın, sivrisineği 10 cm kadar uzaktan tespit edebildiğini ortaya koydu. Telefonu, sivrisineğin daha fazla yaklaştığı yerlere koyarsanız, uygulamanın verimli sonuçlar verebileceği belirtildi. Yunpeng Li, bu uygulamanın insanları, sıtma taşıyan sivrisineklerden korumaktan daha da fazlasını başarmasını istiyor. Araştırmacılar ve  bilim insanları bu uygulama sayesinde sivrisinek popülasyonlarının haritalarına daha net ulaşıp, bu tehlikeli canlıları kolay şekilde tespit edebilirler.

Kaynak: The Guardian
Yorumlar


1 adet yorum vardır

  1. ANONİM

    Uygulama ortam sesini dinlesin diye mikrofona erişim izni vermek gerek sanırım, o zaman bizi de dinlemezler mi? He zaten herkes dinliyor, sivrisavar da dinlese ne olacak diyebiliriz :))

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

DUYURULAR

İLETİŞİM