Görüş ve Öneriler

Geçmişin ve Geleceğin Buluştuğu Nokta

Özge YALÇIN  

Kurumsal İletişim Uzmanı / Fitness ve Pilates Antrenörü

Kimdir?


Ekim 2018

  0

Geçmişin ve Geleceğin Buluştuğu Nokta

Kültürün ve uygarlıkların taşıyıcısı, iletişim ve dilin bir aracı olan kağıt, kuşkusuz yaşamımızda önem arz eden parçalardan birisidir. Şehrimizde uzun yıllar üretimi yapılan kağıt, kentin bir kimliği haline gelmiştir. Şimdilerde müze olarak kullanılan ve içerisinde bilim merkezini de barındıran eski fabrikayı gelin yakından tanıyalım.   Kağıt üretimi denildiğinde akla ilk gelen kurumlardan olan SEKA Kağıt Fabrikası, ilk kurulduğu günden 80 yıl sonra bu kez de Türkiye’nin hafızası niteliğinde SEKA Kağıt Müzesi olarak kapılarını açtı. 70 yıl kağıt üretimi gerçekleştiren SEKA Kağıt Fabrikası restore edilerek yoluna Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kağıt Müzesi olarak devam etmektedir.

   SEKA, erken Cumhuriyet döneminde devlete ait diğer sanayi tesislerinde olduğu gibi sadece üretim odaklı değil, bulunduğu kente hareket getiren bir endüstri kuruluşu olmuştur. İzmitlilerin ilk sanayi kuruluşu olarak, hem bir istihdam kaynağı hem de sosyal yaşamı inşa eden SEKA, kentlileri; sinema, tiyatro, yazlık tesis, radyo ve spor kulüpleriyle tanıştırmıştır.


   Dünyanın en büyük kâğıt müzesi olan SEKA Kâğıt Müzesi’nin içerisinde geleneksel yöntemle kâğıt yapma atölyeleri, ebru gibi kâğıt sanatlarına ilişkin atölye ve sergiler yer alıyor. Müze içerisinde düzenlenecek olan atölye çalışmaları sayesinde çocuklar kâğıt ile nelerin yapılabileceğini görebilecek ve kâğıdın oluşum süreçlerine tanıklık etme şansı yakalayabilecekler. Ayrıca müzede özel olarak ayrılan etkinlik bölümüyle “El yapımı Kâğıt Atölyesi” nde kendi kâğıdını yapabilecek, Origami, Kirigami, Kâğıt Boyama, Hüsn-i Hat, Minyatür, Tezhip ve Ebru gibi kağıt sanatları ile buluşabilecekler. Müzenin sergi salonlarında, bir taraftan kağıt üretim süreci mekanlarında anlatılırken, bir taraftan fabrika yaşantısı, SEKA kurum tarihi, Nikomedia’ dan bugüne alanın tarihi, Mehmed Ali Kağıtçı’ nın hikayesi gibi, kağıdın, fabrika ve fabrika alanının tarihi ve sosyal boyutu ile ilgili içerikler sergilenmiştir. Her salona özgün işlevi olan kağıt üretim sürecine ve yeni sergileme içeriğine ait olmak üzere iki isim verilmiştir.


   Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Kocaeli Bilim Merkezi, 1934 yılında temeli atılan SEKA Kâğıt Fabrikası içindeki 8.500 metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. Kocaeli Bilim Merkezinde, yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerin yanı sıra bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları, kütüphane, araştırma ofisleri, bilim kafe yer almaktadır.

Müze ve Bilim Merkezine giriş ve etkinlikler ücretsizdir.

Ziyaret Saatleri: 09.00 - 18.00

* Kocaeli Bilim Merkezi Pazartesi günü hariç tüm günler hizmet vermektedir.

* Atölye etkinliklerine katılmak için önceden kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Telefon: 0262 325 75 59


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM