Görüş ve Öneriler

KARŞINIZDA, BUKET’İN DUBAİ HİKAYESİ..!

Buket ESER  

Çok Gezen Mühendis

Kimdir?


Temmuz 2018

  0

KARŞINIZDA, BUKET’İN DUBAİ HİKAYESİ..!

Yıllık izin kullanma konusunda sıkıntı yaşayıp, ancak bayram tatillerinde rahatlıkla tatil yapabildiğim için, geçtiğimiz ramazan bayramında da, - Bu bayram nereye gitsem..? Diye düşünüp, rotamı Dubai olarak belirledim. Ve hazırlıklar başladı tabi…
Dubai, formaliteden de olsa vize ile gidilebilen bir ülke. İnternet ortamından başvurduğunuz vizeye, aşırı abes bir durumunuz yoksa 3-4 gün içerisinde onay geliyor. Benim gibi toplu taşıma kullanma özürlüyseniz ve arabayla gezmek daha iyi diyorsanız da, aracı gitmeden buradan kiralamakta fayda var. Yurt dışında, yol iz bilmeden arabayla gezmek zor olmaz mı..? derseniz; “HERE WE GO” programını telefonunuza kurmak sizin için yararlı olacaktır. Şunu söylemeliyim; program gerçekten hayat kurtarıyor.

Sabah, saat 04:00 civarı indiğim Dubai Havaalanında, aracımı alıp konakladığım yere geçtim. Gitmeden dersini çalışmış biri olarak, 5 gün kalacağım Dubai’de her gün nereye gideceğim sırasıyla belliydi. İlk günü; Palmiye adası ve çevresini gezmeye ayırdım. Kaldığım lokasyondan yaklaşık 1 saat süren Palmiye adalarına giderken kullandığım, 6 şeritli otoban ve otobanın iki yanında bulunan gökdelenler gerçekten muazzam bir tabloydu… 


Palmiye adası, tamamı dolgudan oluşturulmuş yapay bir ada. Her bir yaprak kolunda; 1400 villa, ağacın ana gövdesinde 2500 dairenin yer aldığı, ve inşaatı hala devam eden apartmanlar var. Adanın uç noktasında dünyanın en görkemli otellerinden biri olan; “Atlantis Palm Dubai” bulunuyor… Otelin alt katında herkese açık bir alışveriş merkezi ve ayrıca Dubai’nin en büyük aquaparklarından olan “Aquaventure” su parkı bulunuyor. Hava çok sıcak olduğu için, insanlar genelde hep kapalı mekanlarda olmayı tercih ediyor. Bunun için de, Dubai kocaman bir avm’ler şehri diyebilirim. En büyük Avm’leri; Mall of Emirates, Dubai Mall, Dubai Marina, İbni-Batuta, Madinat Jumeirah ve daha birçokları… Ben ancak şuan ismini yazdıklarımı gezebildim. Mall of Emirates’in içinde kocaman bir kayak pisti bulunuyor, Dubai Mall’ın içindeyse dünyanın en büyük akvaryumu var. Ayrıca avm’nin içinde, şelalesi var. Yani o kadar büyük ki kaybolmamak imkansız... Kısaca, sadece bir avm’yi gezmek için iki gününüzü rahatlıkla harcayabilirsiniz. Alışveriş kısmına gelirsek, dünyaca ünlü mağazaların hepsi burada mevcut. Vergi olmadığı için “alışveriş cenneti” olarak geçiyor Dubai… Tabi Türk parası, Dubai para birimi karşısında güçlüyken alışveriş yapılabilirmiş, ama şuan ki kurla çok mantıklı sayılmaz…


Dubai Mall içerisinde bir sokak


  

Dubai Mall


Dubai Marina, en lüks yatlar, en lüks binalar en lüks avm’ler… En’lerin ve lüksün şehri DubaiDenize girmek için, JBR olarak geçen bölgenin kıyısındaki “Jumeirah Beach’i” tercih ettim. Gökdelenlerin dibinde denize girmek de ayrı bir keyifliydi… Yalnız mevsimsel olarak deniz suyu sıcaklığı, havadan daha sıcak ve ne yazık ki denize girince serinleyemiyorsunuz. Dolayısıyla termal kaplıcaya girmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi… Ama gece denize girmeyi kesinlikle tavsiye ederim, o zaman su muhteşem. 


JBR’da akşam yürüyüşü, sıcaktan gündüz yürümek pek mümkün değil çünkü...Meşhur “Burj Al Arab” dünyanın tek 7 yıldızlı oteli, suyun doldurulmasıyla inşaa edilen otel, lüksün ve gösterişin simgesi konumunda. Bu arada otele girebilmek için, mutlaka otel ya da restaurant rezervasyonunuz olması gerekiyormuş… Ben oteli gezmeyi çok da gerekli görmedim, ama gün batımında otelin kıyısında denize girmek güzeldi.  


Fotoğraf, “Deira” bölgesinden, burası Dubai’nin eski yerleşim yeri, aynı zamanda Dubai Emirliği’ni yöneten Maktum ailesinin eski evinin olduğu yer. 1984 yılında tekrar inşa edilen ev, dönemin yaşam tarzını inceleyebileceğiniz güzel bir müze konumunda. Evde; fotoğraflar, balıkçılık ve inci avcılığı ile ilgili koleksiyonlar, madeni paralar gibi çeşitli ögeler sergileniyor. 19. Yüzyıl Arap mimarisinin en güzel örneklerinden biri bu bölgede…Dubai’ye gidip, çölde safari yapmadan dönmek tabi ki de olmaz. Tatil programınıza göre, gece kalmalı ya da günübirlik safari programlarını seçebilirsiniz. Ben, gün doğumunu çölde deneyimlemek isteyip, sabah safari turuna çıktım. Uçsuz bucaksız kum tepeleri ve kavurucu çöl sıcağı deneyimlemeye kesinlikle değer.“Jumeirah Madinat” avm ve çarşı karışımı bir yapı. Arap mimarisiyle, Venedik’lilerin kanallarını, gondollarını harmanladıkları bir yapı burası… Burj Al Arab’ın hemen yanına konumlandırılmış. Avm’de özellikle hediyelik eşyalar ve arap coğrafyasına özgü şeyler satılıyor.Dubai Foundation, Dubai Mall ile Burj Khalifa’nın önündeki bu havuz, dünyanın en ünlü ışıklı su şovlarının yapıldığı yer. Akşam 06:00’dan sonra, yarım saatte bir 5 dakikalık su gösterisi var. Mutlaka denk getirilip izlenmeli.Ve Burj Khalifa, toplam 828 metre uzunluğunda ve 161 katlı bu bina, şu an dünyanın en yüksek binası ünvanına sahip. Karşılaştırma olması bakımından; Eyfel kulesinin yaklaşık 3 katı uzunlukta. Araplar arasında bir yarış olduğundan, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde yüksekliği 1000m olan yeni bir kulenin yapımına başlanmış. Artık Dubai bunun bir üstünü yapmaya çalışır mı..? Göreceğiz. Burj Khalifa’nın 125 ve 148’inci katlarında iki ayrı seyir terası mevcut, günün saatlerine göre bilet alıp girebildiğiniz teraslardan Dubai’yi izlemek ise paha biçilemez. Burj Khalifa’nın içerisinde iş merkezleri otel ve residanslar bulunuyor. Otelin tasarımını; “Giorgia Armani” yapmış ve her oda birbirinden ayrı tasarlanmış. Bir inşaat mühendisi olarak bu devasa yapı ve mühendislik beni gerçekten büyüledi.Dubai’ye yolunuz düşerse, mutlaka denemeniz gereken lezzetler ise; Dubai Mall’da şubesi bulunan Cheseecake Factory’e gidip, cheesecake yemek olmalı… Mekana girdiğinizde, bir 15-20 dakika sıra bekleseniz de, sizi beklettiğine değecek bir lezzetle karşılaşacaksınız. Bir diğer tatlı önerimde, yine Dubai Mall’da bulunan ve yine sıra bekleyerek girebileceğiniz “Pappa Roti” bu lezzet Türkiye’de yok… Bu yüzden; -tadı şuna benziyor… şeklinde örnekler veremiyorum, ama tek kelimeyle enfes bir lezzet.

Siz bu yazıyı okurken, ben şimdi nereyi keşfetsem diye düşünmeye ve araştırmaya başladım bile. 

Yeni yazımda görüşmek dileği ile... Sağlıcakla…
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM