Görüş ve Öneriler

MİMAR GÖZÜNDEN; DRONE FOTOĞRAFÇILIĞI

Damla GÜNDÜZ CANBULAT / Kültür & Sanat - 06 Temmuz 2018

  0

MİMAR GÖZÜNDEN; DRONE FOTOĞRAFÇILIĞI

Drone fotoğrafçılığı konusunda deneysel çalışmalarda bulunan mimar Dimitar Karanikolov dünyanın en güzel yerlerine mimari bir perspektifle bakmamızı sağlıyorLondra’da faaliyet gösteren mimar Dimitar Karanikolov fotoğraf tutkusuyla biliniyor. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca drone fotoğrafçılığı konusunda deneysel çalışmalarda bulunan Karanikolov, dünyanın en güzel yerlerinden bazılarına heyecan verici mimari bir perspektifle bakmamızı sağlıyor.

Drone’un sunduğu, kuş bakışı olarak adlandırılan tepeden aşağıya görüş, yapılarda normalde fark edemediğimiz bazı geometrik şekilleri algılamamıza yardımcı oluyor. Fotoğrafları bazen üç boyutlu görüntüleri düzleştirerek bildiğimiz yerleri, renkli birer mimari çizime dönüştürüyor.

 


Bildiğimiz yerlerden görmediğimiz manzaralar

Karanikolov’un en son yayınladığı portfolyosunda yer alan Venedik fotoğrafları, ikonik şehrin labirent gibi sokaklarının minik bir modeli gibi görünüyor. Myanmar’daki tapınakların tam tepeden görünüşü ise yapıların hayret verici derecede karmaşık geometrik yapısını gözler önüne seriyor. Tüm bu fotoğraflar, normalde bildiğimiz yerlere alışılmadık ve tekinsiz bir perspektifle bakmamızı sağlıyor.

Karanikolov fotoğrafları çekerken birkaç farklı dron kullandı. Bunların arasında DJI Phantom 4 ve DJI Mavic Pro yer alıyor. Mimari estetiği modern dron fotoğraflama teknikleriyle birleştirdiği çalışmalar etkileyici sonuçlar veriyor.


 
Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

DUYURULAR

İLETİŞİM