Görüş ve Öneriler

MUTSUZ İNSANLAR, MUTLU FOTOĞRAFLAR

Damla YILDIRIM  

Yaşam Koçu

Kimdir?


Haziran 2018

  0

MUTSUZ İNSANLAR, MUTLU FOTOĞRAFLAR


Teknoloji ne büyük nimet... Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, hatta fotokopi makinası bile... Fotokopi olmasaydı, onlarca hatta yüzlerce sayfayı çoğaltmak için oturup saatlerce yazmamız gerekecekti. Ya da bilgisayarlar olmasaydı, ben şu an da sizler için bu yazıyı yazamayacaktım.Gelinen son noktada, akıllı telefon teknolojisinin hayatımızda kapladığı alana ne dersiniz..? Elimizin altında, saniyeler içinde ulaşabileceğimiz bir dünya bilgi. Oturduğunuz yerden, her türlü işinizi çok kısa sürede halledebileceğiniz bir teknoloji harikası... Teknolojinin gelişmesi, içinde bulunduğu toplumu kalkındırır mı? Ekonomik anlamda kalkındırır elbet. Peki ya sosyal anlamda..?Uzun zamandır görüşmediğim, üniversiteden bir arkadaşımla buluştum geçenlerde. - Sohbet öyle koyu, öyle keyifliydi ki zamanın nasıl geçtiğini ikimiz de anlamadık - demeyi ne kadar da çok isterdim... Ama maalesef pek öyle olmadı. Buluşmamızın onuncu dakikasıydı belki, - hadi bir fotoğraf çekilelim - ile başlayan telefonla temasımız ayrılmak için sarılırken bile elimizdeydi. Söylemeliyim ki, çok güzel fotoğraflar çekildik. Ama şunu da belirtmeliyim, hala ben o arkadaşımın, üniversiteden sonra evlenip çocuk yapmasından öte hayatında neler olduğuyla ilgili bir bilgi sahibi değilim. Ve tabi ki o da benimkiyle ilgili hiçbir şey bilmiyor. Bilmek için konuşmak gerekiyordu. Ama ne yazık ki biz telefonlarımızla ilgilenmeyi tercih ettik.


Peki ne yapalım..? Bırakalım mı tüm teknolojik aletlerimizi? Vaz mı geçelim tüm dış dünyadan? Kapatalım mı kendimizi her şeye..? Keşke yapabilsek. Keşke imkanımız olsa da, tüm bu radyasyondan kendimizi arındırabilsek. İçinde bulunduğumuz hayat akışında, teknolojiden tamamen arınmak mümkün gözükmüyorsa, en azından minimalize edebiliriz diye düşünüyorum. Çünkü ben, tuvalete giderken bile elinden telefonunu düşürmeyen insanlar tanıyorum…Bir cafenin duvarında yazıyordu; ‘’burada internet yok, çünkü biz sohbet etmenizi istiyoruz’’ diye. Ne güzel düşünmüşler. Artık bir yere gitmenin ilk amacı fotoğraf çekilmek… Hazırlanmanın, güzel gözükmeye çalışmanın ilk amacı fotoğraflarda iyi çıkmak. Peki ya, birinin kendisini çektiğini anladığında değişen surat ifadelerine ne demeli..? Öyle görünüyor ki, hayatımız fotoğraf olmuş..! Peki, fotoğraflara yansıyan o gülümsemeler gerçeği yansıtıyor mu dersiniz? Bence pek yansıtmıyor… Öyle ki, hiç ağlarken fotoğraf paylaşan bir insan görmedim, siz gördünüz mü..?Doğadan geldiği gibi, en saf haliyle, arınmış tertemiz, sabun kokulu bir hafta diliyorum sizin için. Sevgiyle kalın.


Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

İLETİŞİM