Görüş ve Öneriler

Naif Bey ve Yaveri Gökhan

Melin ADEMOĞLU / Kültür & Sanat - 11 Aralık 2017

  0

Naif Bey ve Yaveri GökhanNAİF BEY VE YAVERİ GÖKHAN


Naif Bey’in yaratıcısı, aynı zamanda oyuncu Gökhan Yılmazer ile yaptığımız röportajda, hem kendi hayatı hakkında hem de yaveri Naif Bey hakkında koyu bir sohbet ettik. Yetenek Sizsiniz yarışmasıyla Kocaeli sınırlarını aşıp Türkiye’de de adından söz ettiren genç oyuncuyla, tiyatro, kukla sanatı, güncel konular ve kendisi hakkında, eğlenceli ve samimi bir sohbet oldu… 
Biz sorduk Gökhan Yılmazer, Kocaeli Burada okuyucuları için cevapladı. İyi okumalar…

Gökhan Yılmazer kimdir?
Kocaeli, İzmit doğumluyum. Bazı özel tiyatrolarla çalıştım. Bir iki dizi ve kısa film oyunculuğu ile başlayan hikayem Naif Bey ile devam etti. Naif Bey ile 2014 yılında tanıştım ve aynı yolda yürümeye devam ediyoruz.

Naif Bey’i ile tanışma hikayenden bahseder misin? Yollarınız nasıl kesişti?
Çok sıkıldığım ve bunaldığım bir dönemde, Naif Bey karşıma çıktı. Bir çorap kuklası olan Naif Bey’in, iplik olduğu yıllardan başlayarak anlattığı yaşam öyküsü, hem eğlenceli hem de insanın içini ısıtan pek çok ayrıntıyla dolu. 
Naif Bey eski ve tek kalmış bir çorap… Diğer eşi kaybolmuş ve değersizleşmiş. Tek kalmış bir çorabı kimse saklamak istemez… Naif Bey çalışıyor, didiniyor ve kukla oluyor, aslında yeniden statü ediniyor. Bu bir yalnızlık hikayesinden doğuyor aynı zamanda başka yalnızlıklara da örnek oluyor.

Naif Bey isminin bir hikayesi var mı?
Naif Bey, bir arkadaşımın bana yakıştırdığı isimdi. Bende ismimi kuklaya devrettim ve ayrı bir karakter doğmuş oldu. Sonradan öğrendim ki yaptığımız şey aslında clown adıyla geçiyormuş. 
Clown, oyuncuların ya da sokak sanatçılarının karakter olarak sahneye çıkarttıkları kişiymiş. Clown oyuncuları bir burun ya da maske takarak başka bir karaktere bürünürler ben ise elimdeki kukla ile yaşayan bir karakter yarattım. Naif Bey aslında bir clown. Yaşıyor, yaşı var, yaşlanıyor, huyu var, suyu var ve değişiyor.

Naif Bey’in yaşayan bir karakter olduğundan bahsettin… Gökhan Yılmazer, Naif Bey’i nasıl tanıdı ve  bu süreçte neler yaşadı?
Naif Bey’ e sorularımı sordum. Kimdir?, nedir?, yaşı nedir?, huyu nedir?, suyu nedir? Naif Bey’in cevapları sayesinde çatışma noktamızı bulmuş olduk.
İki farklı insanın her zaman birbiriyle çatıştığı noktalar vardır. İster istemez bizimde çatıştığımız noktalar var. Bizimkisi biraz daha insanın içindeki çatışmaya benziyor. Naif Bey de bu çatışmalardan türedi.. Sahne almaya başladıktan sonra insanların sorduğu sorular, bana sormam gereken sorularıda hatırlatmaya başladı. Naif Bey’i zamanla tanıdım ve tanımaya da devam ediyorum. İlerde neler olur bilmiyorum… 

Kukla sanatı günümüzde unutulmaya yüz tutmuşken, aklına bu proje nereden geldi?
Ben kuklayla büyüdüm. Çocukluğumda Susam sokağı izliyordum ve keyif alıyordum.  Bir dönem tiyatro yapıp sahnelere çıkıyordum, bazı kişisel nedenlerim yüzünden sahneye çıkamamaya başladım ve o dönemde Naif Bey ile yollarımız kesişti. 
Aslında stand-up yapmak istiyordum…Fakat Orhan Boran gibi uzun uzun anlatıp, sonunda güldüren bir iş yapmayı tercih ettim. Böyle birşey yapsam tutulur mu diye çok düşündüm. Açıkçası nasıl yapacağımı da bulmadım… Çıkıp meddah gibi kendimi anlatmak yerine bir karakter yaratıp sahnede hem güldürmek hem de düşündürmek istedim.

Çocuklar tarafından nasıl tepkiler alıyorsun?  Çocuklarla iletişiminde nelere dikkat ediyorsun?
Çocuklarla her zaman doğal bir iletişimim vardı. Yeğenlerimle ya da etrafımdaki çocuklarla iletişimim kuvvetliydi. Naif Bey ismi gibi naif… Özellikle çocuklara hitap ediyor ve benim yatırımım kesinlikle çocuklar. Çocuklara örnek oluyorsam, iyi anlamda örnek olmak isterim. Naif Bey’in belli bir çizgisi var  ve bu çizgide devam etmeyi düşünüyorum.Mesela sahnede ağzımı oynatmadan konuşmaya çalışmadım. Bu çocuklara söylenen bir yalan… Bak burda bir kukla var ve kendi konuşuyor demek bana pedagojik açıdan doğru gelmiyor. Yapan yapabilir tabi…Ben çocuklara, “evet burada bir kukla var, bunu ben yaptım ve ben konuşturuyorum… istersen sende yapabilirsin, sen de konuşturabilirsin” dedim. Benim vermek istediğim mesaj buydu ve bu düşünceyi korumaya çalıştım.Bir kaç tane hocam var. Onlarda bana bu konularda sorular sorup, destek oldular. Bir taneside her zaman şunu söyledi; “basit olan, zordur”. Naif Bey’in hikayeside her zaman basit ve naif kalmaya çalıştı.

Peki günümüzde kukla sanatı sadece çocuklara yönelik mi yapılıyor?
Aslında günümüzde kukla sanatı bir sıfır geriden başlıyor. 
Benim yaptığım iş aile tiyatrosu fakat çoğu kişi sadece çocuklara yönelik olduğu düşünüyor. “Bu yaştan sonra kuklamı izleyeceğim” diyebiliyorlar. Bu konuda kimseye sitem etmiyorum.Bir de şu açıdan bakmak lazım, insanlar zaman ayırıp bu tür gösterilere gelemiyorlar çünkü yaşam standartlarının iyi olması için çok fazla mesai yapılması gerekiyor. Bu durum benim içinde geçerli.

Sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldığınızı biliyoruz? Sizinle nasıl iletişime geçiyorlar ve günün sonunda nasıl hissediyorsunuz?
Sosyal medya hesaplarından bize ulaşan bu projelere ücretsiz olarak katılıyoruz. Elbette çok mutlu oluyoruz, birilerini mutlu etmek güldürmek bizi de mutlu ediyor. Vaktimiz oldukça sosyal sorumluluk projelerine katılmaya devam edeceğiz.

Naif Bey Gösterisine Kocaeli’de ilgi ve tepkiler nasıl oldu?
Naif Bey gösterisine, Kocaeli’de katılım ne yazık ki düşük. Aslında çok fazla reklam yapamadığımı düşünüyorum… Bu süreçte reji asistanı oldum. Bu yolda devam edip Naif Bey’in filmini yapmak istiyorum. 


Son olarak Kocaeli senin için ne ifade ediyor? Kocaeli Burada okuyucularına ne söylemek istersin?
Kocaeli’de doğdum.. Nerede olursam olayım ailem, dostlarım, anılarım, sevdiklerim burada… 

Kafa dinleyip, doğayla iç içe olabileceğimiz bir çok doğal güzelliğe sahip. Kocaeli’ nin ileride çok daha fazla değerleneceğine inanıyorum.Yorumlar

  1. Yapılmış herhangi bir yorum bulunmamaktadır..

BİZ KİMİZ?

Kısaca Kocaeli'yi anlama ve daha kaliteli yaşama rehberi diyebiliriz. Gün içerisinde iş hayatında ve sosyal hayatta neler olup bittiğinden haberdar olmaktan tutun, Kocaeli'nin pek bilinmeyen değerlerini, mekanlarını ve kültürünü insanlara tanıtmaya kadar, hatta hafta sonunu burada nasıl keyifle geçirebilirsiniz gibi şehirle alakalı tüyolar veren bir şehir portalı olmayı amaçlıyoruz..

DUYURULAR

İLETİŞİM